Visa fullständig version : hemkommen från underbara Kreta
litentuva
2009-07-28, 20:44
Så står man åter på svensk mark efter 4 veckor på Kreta -Rethymno, hemresan gick umärkt utan några komplikationer. Regnet mötte oss i stockholm vilket kändes fint efter så lång tid (som dock har svissat i väg med läskig hastighet...) i värmen! Resan har varit toppen liksom mötet med gamla kära vänner och platser.
Önskar alla en fortsatt trevlig sommar! Nu börjar det nöjsamma sorteringsarbetet av film och foto, vi har ju dessutom en fototävling att se framemot:)
(Härnäst väntar en långweekend hos god vän i Ludvika!)
Välkommen hem till ett lite kyligt Sverige.. :)
Vad härligt att få vara 4 veckor på Kreta! Här sitter vi och huttrar och viftar bort mygg, brr... men kanske är det skönt att få lite svalka, för er?
Athanasia
2009-07-29, 05:06
Välkommen tillbaka,förstår att Ni har haft det sååå underbart!
litentuva
2009-07-29, 10:50
Välkommen tillbaka,förstår att Ni har haft det sååå underbart!
Tack, det har vi! Och snart är det din tur igen!
Vi testade ett nytt ställe att äta meze på, "thalassografia" heter restaurangen. Det är den sista restaurangen vid utsidan av fortet (när man går från lilla hamnen och upp förbi alla cafeér och restaurnger som ligger utmed vattnet) , vid trapporna. Kanske har du testat men annars kan jag varmt rekomendera den, i synnerhet de fyllda champinjonerna med parmesan, bacon och pinjenötter:D. Den grillade bläckfisken var helt fantastisk och utsikten underbar!
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.