Logga in

Visa fullständig version : Grekiska mat - vad ska vi inte missa?


Aina
2009-07-16, 10:33
Snart flyger vi till Naxos. Inte imorgon bitti, men lördag 18 juli...så det är lite bråttom med svar. Kommer inte att hänga på något internet-café på Naxos! :cool:

Vi har diskuterat grekisk mat, sådant man inte bör missa: stifado, briam, saganaki, en rätt med lamm och potatis som man ibland fick i ett litet "paket" - minns inte vad det hette.

Har ni ytterligare tips på sådant vi inte bör missa? Jag älskar långkok och vi äter i princip allt. Goda bläckfiskrätter? (Maken är skeptisk...)

Aina
som haft flera veckor på sig att fråga men inte kommit sig för

Eva L
2009-07-16, 10:47
Utöver det ni nämner tycker jag att ungslagad kyckling med potatis, kryddor och vitt vin är jättegott. Färska rödbetor, fava, feta i ugn med lök och tomater och kötträtten bekri meze. Jag gillar också grillad lever olika rätter av kanin samt bönsoppa. Själv älskar jag den mjuka fetan men den har jag bara ätit på Folegandros, kokt zuuchini med potatis och citronsmak
älskade jag på Fouri medan motsvarande rätt var värdelös när jag provade på Ios. Gigantes kan också vara väldigt gott. Mycket beror ju på hur det tillagas. Det mesta går att förstöra eller ta till himmelska höjder.

Eva

anoula
2009-07-16, 10:49
Alla goda mezerätter! Man beställer in flera rätter till bordet som alla delar på. DET är Grekland.

Ett mezebord kan bestå av t.ex.

horta (en varm, spenatliknande sallad)
saganaki
fetaost i ugn med tomat
kalamari
friterad potatis
fava
melitzanosalata (auberginesallad)
kopanisti (kryddig fetaoströra)
garides saganaki (ostgratinerade räkor i tomatsås - min favorit!)
grillad bläckfisk med pressad citron.
en stor sallad, t.ex. "kretasallad" med brödkrutonger, tomater och fetaost

Denna måltid avnjutes bäst på en strandtaverna med salt hud, fuktigt hår efter en lång simtur.
Ett färskt bröd, ett glas iskall mythos eller vitt vin passar utmärkt till.

Oj vad hungrig jag blev nu!!

ricky
2009-07-16, 12:32
Vi har diskuterat grekisk mat, sådant man inte bör missa: stifado, briam, saganaki, en rätt med lamm och potatis som man ibland fick i ett litet "paket" - minns inte vad det hette.

Kleftiko (Lambkleftiko) heter det!

Imam är en annan väldigt god maträtt!
På Kreta finns det mycket getkilling (kidgoat/babygoat) Det är det godaste som finns!

Gita
2009-07-16, 13:06
Några mezes jag tycker om:

Potatissallad
bläckfisk ugnsbakat/kokt i vitt vin (mums!)
sniglar med rosmarin, olivolja, vinäger
Gavros (småfisk, friterat, serverat med hackad rödlök och citron)
Stuffed aubergine (med feta)
zucchiniplättar (med ost i)

gudsåhungrigjagblev! :p Måste fixa lunch...

Eva L
2009-07-16, 13:09
Gömde naturligtvis det viktigaste killing med ungslagad potatis. Loukomades är också trevligt att äta ibland. Själv vill jag gärna ha mina loukomades med vaniljglass.

Eva

Monica P
2009-07-16, 16:19
...men hörni, vad hungrig jag blev nu...ska ta ett mellanmål med yoghurt och honung så jag står mig till kvällens makaronada...

Aina
2009-07-17, 14:19
Tack för svar! Kleftiko heter rätten, just det! Jag antecknar i mitt Naxos-block.
Vad är loukomades?

Nu en dusch. Gräsklipparen lade precis av, men jag hann klippa mig rejält svettig och smutsig innan dess. Ingen gräsklippning i Grekland, men svettigt räknar jag med.

Aina

Monica P
2009-07-17, 14:28
Lokoumades är frityrmunkar, äts oftast med honung. Inte att förblanda med loukoumia, som avser "Turkish Delight, sån där jättekletig söt gelebit i pudersocker.

Att grekiska sötsaker verkligen är söta saker kommer sig nog av klimatet. Sött håller sig bättre utom kylskåp än låt säga vispgräddebaserat smask.