Visa fullständig version : Pireus-Anafi
para poli
2009-04-19, 21:33
Jag landar i Aten natten mellan mån 15-tis 16 juni.
När jag letar mig fram i tidtabellerna så finner jag den smidigaste färden till Anafi vara 07.25 med Blue Star till Santorini, ankomst 15.20. Därefter ska det gå en färja (NEL) 19.45 till Anafi. Kan någon van tidtabellsanalytiker bekräfta detta för mig? Eller hittar ni någon smidigare väg till Anafi?
Står det rumsraggare i hamnen vid 21-tiden? (Vad jag förstår är det inte roligt att ta sig upp till Chora till fots med packning, dessutom har jag varit resandes i 46 timmar)
Vad kostar den enklaste moppen att hyra på Anafi? Är det problem att hyra här med enbart B-körkort?
Tacksam för hjälp!
Nej, det är nog med NEL som är snabbaste båten. Om det är AEOLOS KENTERIS II, så gör den runt 35 knop.
Rumsraggare på Anafi lär vara sällsynt. Jag hade nog förbokat boende, trots att det inte högsäsongen kommit igång riktigt.
/Netwolf
Hej !
Dom gångerna vi varit på Anafi har vi bott här :
" Aperanto Galazio "
Petros Roussos tel +30 6948 137408
eller hos systern :
" Iliovssilema "
Charlari Kalliopi tel +30 6976 504739
+30 6974 71 5006
Jag lovar att här är det optimala boendet med en
vidunderlig utsikt !
Dagsfärska priser vet jag ej , men tror det ligger i spannet 30-40 euro .
Bilder finns på "nätet". Googla !
/ Tom
Ja. det är ju inte så många båtar i veckan som angör Annafis brygga. Men jag är nog ganska säker på att bussen väntar in varje båt. Kan inte minnas att det stod nåra roomsare vid kajen,men jag har för mig att de möter vid bussen uppe i chora. Jag tror att det är få ställen man kan bo med så vacker utsikt till hyfsat pris, och jag vill minnas att choran är byggd så man har utsikt nästan överallt.
Ett alternativ så gott som något förmenas vara att ni på morgonen den 16 Juni tar inrikesflyget till Santorini från Athen.
Sett mot bakgrund av vad biljettpriset är för highspeedfärja, så framstår flygpriset tämligen tilltalande.
Lägg därtill att ni samtidigt slipper den långa färjetransporten.
Aegean Airlines flight Athen- Santorini 16/6 05.35 från Athen Airport med ankomst Santorini 06.20 betingar ett totalpris på 68€uro. Till detta kommer att i priset ingår frukost på flyget. Resan kan bokas och betalas via nätet på Aegeans hemsida.
Väl på Santorini och om ni har tur, då kan ni ta Postbåten till Anafi. Postbåten går tvenne gånger i veckan med avgångstid runt 11.00 på förmiddagen. Alternativt kan ni ta kvällsfärjan till Anafi.
Nog synes jag finna detta alternativ mera lockande än att tillbringa
hela dagen på en färja från Pireus.
Arne
Glömde nämna att man kan bo nere i hamnen. Tror dock inte det är särskilt kul där, men nära till stränderna i vilket fall och en natt duger väl alltid. Jag vet inte heller hur det är med det dieseldrivna elkrafverket, finns det kvar?. Jag var där för knappt 10 år sen och man kunde höra det upp till Chora som ett svagt buller.
Kalimera
2009-04-28, 12:36
Jag vet inte heller hur det är med det dieseldrivna elkrafverket, finns det kvar?Det fanns kvar sommaren 2007.
Det fanns kvar sommaren 2007.
Likaså sommaren 2008! Helt otroligt att det inte finns något annat alternativ till el/energi! Men det är också lite charmigt!
Det är ok att bo i hamnen om man bor på tavernan närmast där färjan anlöper. Då är det lätt att ta sig till stränderna och upp till Chora.
Bussarna går till varje båt så det är inget problem när du kommer.
Jag tror inte att det är något problem att hitta boende den tidpunkten du är där. Men det är bäst att boka i förväg, så kan man känna sig lugn. De flesta (som jag känner till hämtar dig i hamnen om du har bokat).
Har aldrig bott på Villa Apollon men har hört att det ska vara trevligt. Då får man en sanslös utsikt och nära till stränderna.
Till Admin:
Jag ber så hemskt mycket om ursäkt då jag länkat till hotell vilket inte är tillåtet på forumet. Slarvigt av mig att inte läsa FAQ innan. Visste inte om detta.
Mvh Jon alias McCoist
Kalimera
2009-05-01, 09:21
Jag ber så hemskt mycket om ursäkt då jag länkat till hotell vilket inte är tillåtet på forumet.ngen fara McCoist. ;)
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.