handdator

Visa fullständig version : Kravbrev från Grekland


Kalimera
2009-04-07, 09:45
När vi var på Naxos i höstas fick min brorsdotter öroninflammation. Min brorsa gick med henne till doktorn i Agios Prokopios. Han visade kortet från Försäkringskassan och alla papper från försäkringsbolaget. Doktorn tog kopior på alla papper och sa att allt var i sin ordning och att han skulle kontakta försäkringsbolaget. Min bror skulle inte behöva betala för besöket, bara för medicinen.

Idag fick han ett brev från vad han tror är en grekisk bank. I brevet – som är byråkratengelska - står att han ska betala 110 € för läkarbesöket. Han måste betala ”as soon as possible”, annars kopplar de in en advokat.

Är den någon som varit med om något liknande?

Arne
2009-04-07, 10:22
Det kan finnas ett problem här.

Först regelboken.
"Svenskar är berättigade till hälsovård på grekiska kommunala och statliga sjukhus och hälsovårdscentraler om man kan visa upp ett europeiskt sjukvårdskort (European Health Insurance Card) som utfärdas av Försäkringskassan i Sverige. Privata sjukhus/vårdinrättningar är relativt dyra och kostnaden för sådan vård täcks inte av Försäkringskassan."

Om brodern gick till en privatläkare som ej omfattas av avtal med den grekiska staten, då gäller ej regeln enligt ovan. Eftersom läkaren kanske ändå var intresserad av att få in lite pengar så behandlade han ändå.

Men, mitt råd skulle ändå bli att brodern bestrider fakturan med sakskälet att han uppvisat sjukvårdskortet och försäkringspapperen.

Arne

Kalimera
2009-04-07, 10:45
Om brodern gick till en privatläkare som ej omfattas av avtal med den grekiska staten, då gäller ej regeln enligt ovan.Det var en privatläkare, det var söndag och fanns inga andra läkare att tillgå. Läkaren sa att reseförsäkringen gällde, att han (läkaren) skulle kontakta dem och att min bror inte skulle betala. Något han naturligtvis inte gjorde eftersom han sa så.

Det jag irriterar mig mest över är att det här hände i augusti 2008, och att det idag sju månader senare dimper ner ett kravbrev där det står att han ska betala "as soon as possible". Dessutom har de mage att hota med att koppla in advokat. Inte kul att få ett sådant brev, speciellt inte när man bara gjort som man har blivit tillsagd.

Jag ska skriva ner till Naxos och höra vad det för filur den här läkaren är.

Hasse
2009-04-07, 10:46
Det låter inte som en direkt upplyftande historia, att eventuellt riskera att hamna i det grekiska rättssytemet.

Jag tänker spontant på att ett avtal faktiskt har ingåtts mellan 2 parter, din bror och läkaren. Läkaren har accepterat de svenska handlingarna som ju är del av en överenskommelse svenska myndigheter har gjort med berört land, Grekland. Läkaren har dessutom gett brorsdottern adekvat vård, dvs. fullföljt hela sin de av avtalet.

Jag tycker det solklart är något som din bror bör tala med Försäkringskassan om för att förmå dem att utreda detta med grekiska myndigheter, det ska han inte behöva göra själv. Ett annat lands myndigheter kan ju inte frångå internationella överenskommelser, de svenska myndigheterna har antagligen gott om erfarenhet att gå in i den juridik som antaligen behövs. Det ska väl inte din bror behöva göra, verkar orimligt.


Hasse :cool:

Kalimera
2009-04-07, 10:48
Det ska väl inte din bror behöva göra, verkar orimligtHan ska kontakta försäkringsbolaget idag. Jag återkommer med vad de har att säga.

Frappe
2009-04-07, 11:45
Att det tagit lång tid är inget konstigt, jag kan tänka mig att läkarens krav är skickat till IKA Greklands motsvarighet till Försäkringskassan, de skickar sedan detta till Sverige, kan vara så att Försäkringskassan skickat åter med hänvisning till att det var en privat läkare och ej omfattar försäkringskyddet utan det är egna försäkringar som skall gälla, har man inte det så får man betala själv.

Camilla

anoula
2009-04-07, 13:50
jag kan tänka mig att läkarens krav är skickat till IKA Greklands motsvarighet till Försäkringskassan, de skickar sedan detta till Sverige, kan vara så att Försäkringskassan skickat åter med hänvisning till att det var en privat läkare och ej omfattar försäkringskyddet utan det är egna försäkringar som skall gälla, har man inte det så får man betala själv.

Kan också tänka mig att det är så tyvärr. Jag har ofta varit tvungen att gå till privatläkare under de senaste åren i Grekland, och har fått betala cash varje gång (bokstavligen - ingen tar kort). Inte särskilt kul alls :(.
Däremot vill jag gärna (även om det kanske inte hör hit) ge en eloge till de grekiska sjukhusen. Jag har aldrig fått så bra läkarvård som där, och inte ett öre ska de ha för det heller! När vi skulle resa till Indien för lite sedan fick dessutom Herr Grek alla sina vaccinationssprutor helt gratis, något vi ju får betala en smärre förmögenhet för här hemma.

Eva L
2009-04-07, 14:41
Jag har gått till privatläkare i Grekland och betalat mottagningsbesöket kontant. Tror att det kostade 10 eller 20 euro då för några år sedan. Fick inte igen pengarna från mitt förskringsbolag för besöket däremot fick jag igen pengarna för resan eftersom jag varit sjuk mer än ett visst antal dagar. Hade salmonella. Läkaren fyllde i uppgifterna på kortet från försäkringsbolaget om sjukdom, behandling etc.

Vet inte om det varierar mellan försäkringsbolagen vilka sjukvårdskostnader som ersätts men jag gissar att om det inte finns tillgång till det som kallas offentligt finansierad sjukvård kan privat vård bekostas annars inte. Det bästa är nog att de kontaktar sitt försäkringsbolag så snart som möjligt.

Hoppas det ordnar sig.

Eva

ofelia
2009-04-07, 17:26
Hej!
När vi var på Naxos 2005 fick vår dotter öroninflammation. Vi åkte till stora sjukhuset i Naxos stad, men där tyckte inte läkaren att han var tillräckligt kunnig på barn så han skickade oss till en privat läkare som hade sin mottagning inne i staden. På sjukhuset sa de till oss att vi förmodligen skulle få betala hos den privata läkaren, men vi tyckte att det var OK eftersom vi fick en läkare som var specialist på barn. Vi fick hos henne betala 50 euro för undersökningen och 50 euro till för medicinen.

Skillnaden är ju att de inte lovade oss att försäkringen skulle gälla utan ville ha pengar av oss direkt.

Hoppas att det ordnar sig!

/Ofelia

Eva L
2009-04-07, 20:48
Herregud så dyr medicin. Min antibiotika kostade några få euro på Apoteket. Fick med mig ett recept från läkaren som var dubbelspecialist i pediatrik och invärtesmedicin. Han kunde mycket dålig engelska och hade en mottagning främst för barn i Pigadia. Min dotter fick agera tolk under hela besöket.

Eva

Kalimera
2009-04-08, 08:08
Jag vet inte så mycker mer idag än igår. Hoppas få veta mer under dagen.

Eva L
2009-04-08, 08:28
Yep, jag fick punga ut med 70 EUR för en hostmedicin.

Enligt vad jag lärt mig om läkemedelskostnader i Europa (via mitt jobb) är läkemedel billigare i Grekland än i Sverige. När ni betalar dessa summor undrar jag därför om ni köper läkemedel direkt av läkaren och inte på Apoteket.
Själv har jag bara handlat läkemdel i Grekland efter ordination av läkare på deras Apotek. Handskriven lapp av doktorn samt stämpel har gällt då.

Eva

ofelia
2009-04-08, 13:00
Enligt vad jag lärt mig om läkemedelskostnader i Europa (via mitt jobb) är läkemedel billigare i Grekland än i Sverige. När ni betalar dessa summor undrar jag därför om ni köper läkemedel direkt av läkaren och inte på Apoteket.
Själv har jag bara handlat läkemdel i Grekland efter ordination av läkare på deras Apotek. Handskriven lapp av doktorn samt stämpel har gällt då.

Eva

Jag var lite för otydlig. Vi köpte medicinen på apoteket och visst var det dyrt, men det var det värt.

/Ofelia

Ioslina
2009-04-08, 17:16
hamnade hos en läkare i grekland som inte heller var allmän, utan privat. hade vi väntat och gått till vanliga vårdcentralen så hade det gått att använda försäkringskortet.... så vi betalade bra mycket till honom! tyvärr!

lenapg
2009-04-08, 20:06
[quote=Ioslina;163961]hamnade hos en läkare i grekland som inte heller var allmän, utan privat. mycket quote]
Efter en motorcykelolycka på Amorgos, en söndag och allting stängt, ringde man först efter apotekaren i Katapola, som kom och gav första hjälpen. Han ringde i sin tur till läkaren på ön, som var med sin familj i Egiali och kopplade av. Han gav sig iväg ner till Katapola där han tog hand om oss på den lilla vårdcentralen. :) Efter undersökning konstaterades att min man behövde "specialistvård" och han kontaktade sin "gode vän" i Aten som rekommenderade oss att ta oss till Santorini där det dagen efter skulle finnas en ortoped. Han ville inte ha något betalt men vi gav honom pengar, som tack för att han hade avbrutit sin söndagslunch. Med massor av pain-killers i kroppen begav vi oss till Santorini, tog in på ett hotell nära sjukhuset. På lilla sjukhuset blev vi väl omhändertagna, behövde inte betala för vården, men fick mellan undersökningar och röntgen gå till apoteket och inhandla hjälpmedel och medicin. Tack och lov var vi inte allvarligt skadade, men den sista veckan tillbringade vi i skuggan utan bad, eftersom vi var ordentligt skrapade! Har efter det inte hyrt tvåhjuliga fordon!:mad: Nu är det några år sedan detta hände, på drachmerns tid, och kanske har det ändrats på sista tiden.
Hälsar
Lena PG och Nisse (som körde! :o)

Kalimera
2009-04-09, 08:10
Det verkar som att brorsans försäkringsbolag inte har fått papperna från läkaren i Grekland. Därför skickades räkningen hem till honom. Sju månader senare. Så det är bara att betala och se glad ut.

Lopez
2009-04-09, 08:55
Det verkar som att brorsans försäkringsbolag inte har fått papperna från läkaren i Grekland. Därför skickades räkningen hem till honom. Sju månader senare. Så det är bara att betala och se glad ut.

Men de pengarna måste han väl få igen av försäkringsbolaget, eller........:confused:

Kalimera
2009-04-10, 09:06
Men de pengarna måste han väl få igen av försäkringsbolaget, ellerNej, de har en självrisk på 1500 kr. Så hur han än hade gjort skulle han inte fått några pengar. Det hade varit bättre att betala på plats, då hade han sluppit krav(hot)brev, och det hade säkert blivigt billigare. Men han fick inte betala så han hade inte myckt att välja på. Bäst hade ju varit att gå till en statlig läkare, men eftersom det var söndag gick inte det.

zeus
2009-04-13, 14:16
Hej
Uppsökte sjukhuset på Mykonos efter att min dotter plötsligt svimmat.Blev vänligt bemötta på sjukhuset fick både medicin och läkarvård utan kostnad direkt på sjukhuset.Vi visade bara upp det europeiska sjukförsäkringskortet.Troliogen var det vätskebrist för khon har inte haft några fler svimningsanfall.

Ioslina
2009-04-14, 11:27
Det var på sjukhus skriver du, det är okej, men till en privat läkare är det inte så.

Britta52
2009-04-14, 11:55
hej!
Har varit hos läkare i Grekland innan Försäkringskortet gällde. jag fick tillbaka pengarna via min reseförsäkring som ingår i min hemförsäkring. Låter väldigt mycket med en självrisk på 1 500:-, är den så stor avseende alla skador?
Fick tom en del av själkva resan när min ena son var sjuk 5-6 dagar av en 14-dagarsresa.

Eva L
2009-04-14, 12:05
En självrisk på 1500 kr för en hemförsäkring är helt normalt. Utan självrisk eller med mycket låg sådan är enbart de speciella reseförskringar som är ganska dyra och oftast sälja av arrangören för en resa. De flesta av oss har en alldeles utmärkt reseförskring i vår hemförsäkring men den täcker inte småskador. Dvs självrisken blir högre än den ersättning som betalas ut.

Det europeiska sjukförsäkringskortet täcker offentligt finansierad sjukvård och här betalar vi samma vårdavgifter som gäller för befolkningen i respektive land.
Det har funnits i ganska många år men bara några i sin nuvarande form.

Eva

yvonne
2009-10-16, 11:58
När jag besöker Kentro ygeias (vårdcentralen) eller sjukhus i Grekland uppvisar jag det svenska försäkringskortet och betalar ingenting för läkarbesöket. Om jag skulle besöka privatläkare så betalar jag oftast en avgift på ca 50 euro. Mediciner ser jag till att få utskrivna på recept, betalar då endast 25% av det ordinare priset. Maken var i våras tvungen att genomgå en operation som utfördes på en privat klinik. Denna kostade oss 2000 euro. Vi betalade och fick kvitton av läkaren som vi skickade till försäkringskassan i Sverige, efter 2 månader utbetalades så gott som hela summan till oss.....Så Janne säg till din bror att betala kravet och skicka in kvittot och kopia av fakturan till förskringskassan.

Yvonne

Lena*
2009-10-16, 12:32
Jag uppsökte läkare i Egiali på Amorgos, halsinfektion, och fick betala "vad du vill eller ingenting alls...". Penicillinet kostade drygt 30 euro, tyckte bara det var dyrt.

Antar att det var en privat jag var till...? Visade inga papper eller så vad jag minns (hoppas det inte dyker upp en hoträkning framöver ;)).

Lena*.

Nettie
2009-10-16, 21:49
Har ni provat att få pengar från Försäkringskassan (som Yvonne föreslår)? Vi var på Rhodos i sept 2007 och vår yngste son (då 8 månader) blev sjuk. Hotellet fixade en läkare som kom till oss på hotellet och behandlade honom. Vi fick betala henne cash (hade ingen reseförsäkring utan bara det gröna kortet). Har för mig att vi betalade 100 EUR. Vi skickade sen in en blankett till försäkringskassan (hittade den på deras hemsida) tillsammans med kvittot och efter ett par veckor fick vi tillbaka det mesta (över 700 SEK), trots att läkaren kom till oss - trodde inte att vi skulle få något.

Ringde först hemförsäkringen men de hade en självrisk på 1500. De rådde mig att prova med FK - tror att det gick så smidigt då det gällde ett barn. Kan vara värt ett försök!

Blev sjuk på Kreta 2000 och fick ingen faktura förrän 11 månader senare... Inte kul!! Den fick jag tyvärr betala.

Lycka till.

BrittMarie
2009-10-17, 04:08
Men sjukhuset då? Där finns det akutmottagning dygnet runt (i alla fall på Kos)

Och för att få det låga priset på medicin måste man, efter sjukhusbeöket, ta sig till en IKA-läkare som skriver om receptet på deras blankett. IKA-läkare har ofta men inte alltid mottagning på sjukhusen. Det är det värt, kan vara stor prisskillnad.

B-M som snurrat runt en del i den grekiska vården Kos/Rodos/Aten

Kalimera
2009-10-17, 10:06
Så Janne säg till din bror att betala kravet och skicka in kvittot och kopia av fakturan till förskringskassan.Han har redan betalt kravet, jag vet dock inte om han kontaktade förskringskassan. Ska höra med honom.

Marielou
2010-04-26, 14:18
Min man blev sjuk i Chania och vi besökte privatläkare första dagen. Vi betalade kontant och de lovade att skriva ut ett läkarintyg om min man skulle bli sängliggande en längre tid. Om min man inte var frisk dagen därpå skulle vi absolut komma tillbaka till läkaren. Vi tyckte dock det var onödigt med ett läkarbesök redan dagen därpå eftersom tillståndet var oförändrat, sängläge med feber och hosta. Tre dagar efter första besöket återvände vi till läkaren då min man fortfarande hade hög feber och hosta. Tyvärr blev det inget läkarintyg eftersom vi inte hade gjort det återbesök till läkaren dagen efter som läkaren hade ordinerat. En hel semestervecka gick till spillo, men som tur var hade vi ännu en vecka, alla har tyvärr inte det.

Vi försökte förklara att i Sverge springer vi inte till läkaren varje dag vid oförändrat tillstånd utan avvaktar ett par dagar. Så inte i Grekland.

När vi kom till Sverige skickade vi in samtliga papper, kvitto på läkarbesöken, kvitton på mediciner till både försäkringskassa och försäkringsbolag. Vi fick ingen ersättning från vårt försäkringsbolag, men väl från försäkringskassan, även om det tog 5 månader, där papper skickades mellan grekiska f-kassan och vår f-kassa ; )

Kikh
2010-04-26, 22:06
...Vi försökte förklara att i Sverge springer vi inte till läkaren varje dag vid oförändrat tillstånd utan avvaktar ett par dagar...

Finn mig en grek som fattar den logiken! :D Kan vi få fram en grekisk översättning av Lars Ekborgs gamla klassiker "Man kan kast in hatten" tro?

//Kikh