Visa fullständig version : La casa del amore
Är det någon som vet om det är långt till busstationen från hotellet.
Vi måste vidare till Heraklion nästa morgon.
Kalimera
2009-03-16, 14:43
Är det någon som vet om det är långt till busstationen från hotellet. Vi måste vidare till Heraklion nästa morgon.Det beror på vad du menar med långt. För att beskriva det enkelt går ni från La Casa ner till hamnpromenaden, följer den till den svänger vänster, där vid ett torg svänger ni höger upp mot stan på en gata som heter Odos Halidon. Där Halidon slutar finns en torg som heter Plateia 1866, sväng höger efter torget och fortsätt cirka hundra meter så är ni framme. Kan inte säga exkat hur lång tid det tar, men vi har gått sträckan både med och utan packning utan att tycka det varit långt.
Det finns genare vägar också, fast de låter jag bli att beskriva så att ni inte går vilse. :)
Ni kan ta en taxi också, be Georgios förboka åt er.
Ja, det är lite drygt att spatsera med packning. George kan enkelt beställa en taxi åt er. Drager mig till minnes att taxin betingade pris på sex €.
Arne
Tack snälla!
Jag hade på känn att just Janne och Arne skulle svara...
Vet ni något om priser!
Kalimera
2009-03-16, 15:09
Vet ni något om priser!Om du menar La Casa så tror jag att vi betalade runt 35 € när vi senast var där, det var i oktober, trots sent på året det var där fullt, men han har ju inte så många rum.
Tack!
Det verkar så fint där, så det blir nog La Casa.Skall kontakta dem.
Kalimera
2009-03-16, 15:49
Det verkar så fint därFramförallt är läget bättre än bra, och Georgios är en av de finaste människor jag har träffat i Grekland.
Ser verkligen fram emot att bo där!
Vet ni något om priser!
Vi har hört oss för om priser och skall betala 65€ per natt, mitt i högsäsongen, skall tilläggas!
Lena PG
Jag letade rätt på några bilder från förra våren. Bilderna visar Hotellet och närområdet runt La Casa.
George himself poserar nedanför hotellskylten.
http://www.sendpix.com/albums/09031623/yihw63uubs/
Arne
Tack Arne! Fina bilder! Ser fram emot att tillbringa några nätter där innan vi återvänder till sverige i mitten av augusti!
Lena PG och Nisse
Finfina bilder Arne!
Nu undrar jag vad en taxi från flygplatsen in till Chania kan kosta...
Senast vi reste, förra hösten, vill jag mig till minnes draga att summan landade på 17€. Men det var då det.
Arne
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.