Visa fullständig version : Båtluffa från Aten!
Hej!
Jag och min sambo ska i juni båtluffa från Aten 2 veckor. Är det någon erfaren luffare som kan komma med tips om resrutt? Vi önskar se så mycket möjligt av den grekiska kulturen, fina stränder och bara ha det mysigt. Vad tror ni passar oss?
Tacksam för svar!
Naxos är en bra ö att börja med. Andra pärlor är Folegandros och Sifnos. Kanske i kombination med Milos om ni uppskattar fina stränder och kan vara utan byliv ett par dagar.
Lycka till!
Kalimera
2009-02-02, 10:56
Vi önskar se så mycket möjligt av den grekiska kulturen, fina stränder och bara ha det mysigt. Vad tror ni passar oss?
Tacksam för svar!
Från Aten är valmöjligheterna oändliga. Om ni inte tidigare har luffat är Naxos en bra ö att börja på, där finns allt man kan tänka sig. Resan dit tar inte så lång tid om ni åker med Blue Star Ferries. När ni varit på Naxos ett tag kan ni byta ö, såvida ni inte trivs så bra på Naxos att ni stannar där. Från Naxos kan ni göra dagsturer till småöarna i närheten, bland annat Iraklia och Koufonissi. Vill ni uppleva kulturens vagga gör ni en båtutflykt till Delos, det finns många arrangörer som anordnar resor dit. I båtutflykten ingår även några timmar på vackra Mykonos.
Om ni tröttnar på Naxos kan ni åka till min favoritö Amorgos och stanna där tills det är dags att åka hem. Om ni stannar någon eller några nätter i Aten innan ni åker hem så kan ni frossa i grekisk kultur där.
Hur lång tid tar båtresan mellan Aten till Naxos?
:) Marie
Kalimera
2009-02-02, 12:58
Hur lång tid tar båtresan mellan Aten till Naxos?Drygt fem timmar med Blue Star Ferries.
Hej!
Fem timmar. Är det med snabbåt eller vanlig färja? Priset p/p mellan tummen och pekfingret?
Hälsningar!
Tomasbye_bye
Om ni inte absolut vill långt ut som till Kykladerna och bara har 2 veckor på er skulle jag rekommendera de Saroniska öarna, Egina, Agistri, Hydra, Spetses, Poros mfl..Korta avstånd mellan öarna och öar som ändå är sinsemellan olika...Visst, stränderna är kanske inte i samma klass men helt OK....Dessutom nära Aten-Pireus..
Lissi-som tycker Saroniska öarna är bättre än sitt rykte;);)
Hej!
Fem timmar. Är det med snabbåt eller vanlig färja? Priset p/p mellan tummen och pekfingret?
Hälsningar!
Tomasbye_bye
Det är med Blue Star Ferrie båtarna, det skiljer ca en timma i tid. Priset var 30€ p/p förra året. Ca 54€ med High speed båtarna
// Helén
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.