Visa fullständig version : Ni som läst Medborgarskolans kurser
Det går raskt mot slutet av termin två för min del. Jag tycker att det är svårt men enligt läraren går det bra! (han vill väl att man skall fortsätta så att de fyller kurserna, måste ju vara jättejobbigt att tragla nybörjarnivå hela tiden) Funderar på om jag verkligen klarar av tredje terminen, någon som kommer ihåg om det blev mycket "svårare" (skall nog läsas grammatik)flabb_flab termin tre, eller pratar man mer då?
Självklart så måste man kunna grammatiken för att kunna prata rätt, hur långt klarar man sig på två terminer?
// Helén
Men, förtvivla ej!! Det kommer alltid ett genombrott i språkstudier!!
När jag hade läst tre terminer Turkiska, då var jag beredd att ge upp. Men, läraren vädjade; Fortsätt Arne, genombrottet kommer strax!!
Och, heltvisst det kom ett genombrott en bit in i nästa termin. Plötsligt fungerade det, alla bitar föll på plats och jag fortsatte med liv och energi ytterligare en termin. Ja, ytterligare en till faktiskt!!
Detta ångrar jag aldrig.
Förvisso kunna stundtals grammatiken fallera, men vadå?? Alla förstår ju ändock vad man menar.
Arne
"Ben Isvecli Yim"
Något genombrott lär nog inte ske här;):D, de sista tjugo minuterna varje lektion pratar vi bara grekiska, kul som sjutton och vad mycket man kan och förstår efter knappt två terminer.!!
Jag har väl egentligen inte någon ambition att "kunna grekiska" att lära mig skriva kommer jag aldrig att klara av och med den inställningen så lär jag ju inte lyckas;):D Men jag tycker att det känns roligt att kunna säga något till den äldre generationen man ofta möter på de små familjepensionaten, och kan jag dessutom förstå något av den ramsa som ofta kommer till svar, då är jag nöjd. flabb_flab
Visst funkar engelskan och tyskan i de flesta fall, men ibland har jag mött kvinnor i familjer där vi bott som inte pratar engelska, kanske tycker de att de är för dåliga på det och vill inte ens försöka, att då kunna ta reda på när den engelsktalande kommer tillbaka är en stor fördel tycker jag.
// Helén
Hejsan!
Tycker helt klart du ska fortsätta läsa.Själv tyckte jag efter 2 terminer att jag lärt mig jättemycket,men efter tredje året kunda jag prata,nåja hjälpligt, i "dåtid" "nutid" och "framtid" och det gav en mycket roligare dimension i språket. Visst når man till till olika platåer då man tycker man står helt stilla, men när man väl är i Grekland igen inser man att man lärt sig ändå.
Det är definitivt värt att satsa på Grekiskan och du ska inte vara rädd för grammatiken,även om den är lite krånglig.
För vår grupp har det nästan blivit en livsstil med grekiskan för vi har hängt ihop i minst 10 år:)och har inga planer på att lägga av ännu.
Lycka till-Du ångrar dig inte!
Hälsningar Marouli
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.