handdator

Visa fullständig version : Vilket resmål ska vi välja??


Vi2alltid
2008-05-25, 23:44
Hej på er alla!

Vi ska åka på bröllopsresa i augusti och kan inte bestämma oss för vilken ö eller plats vi vill åka till!

Vi vill ha finkornig sandstrand, pool på hotellet.
Nöjesliv är inte viktigt men gärna flera restauranger att välja mellan
Inte FÖR många turister
Gärna ett par sevärdheter i alla fall
Gärna lite lugn och ro, dvs inte bara barnfamiljer och inte partynissar :p

Och heller inte för dyrt! Har tittat på hotell som vi kan tänka oss i Karpathos, Lesbos samt även Ammoudia.

Vad skulle ni rekommendera oss?

Kalimera
2008-05-26, 09:33
Vi ska åka på bröllopsresa i augusti och kan inte bestämma oss för vilken ö eller plats vi vill åka till!Grattis! klapp_klap

Om ni vill flyga direkt och slippa åka båt är urvalet mindre, men det blir lättare att välja. De här resmålen når ni med direktflyg, eller rättare sagt, ni slipper åka båt: Aten, Halkidiki, Karpathos, Kefalonia, Korfu, Kos, Kreta, Lefkas, Lesbos, Paleros, Parga, Rhodos, Samos, Santorini, Skiathos och Zakynthos.

Karpathos skulle säkert passa er, antingen Pigadia eller Amopi. Kefalonia är en annan ö som passar era kriterier, i så fall föreslår jag Lassi. Parga är inte heller dumt, men i så fall Parga stad, inte Ammoudia som är alldeles för litet. Palechora på Kreta är ett annat väldigt bra resmål. Lesbos har jag inte varit på, det kan andra svara bättre på.

Mycket folk kommer ni inte undan, augusti är lika med högsäsong.

Vi2alltid
2008-05-26, 09:48
Tack för ett så utförligt svar!

Vi har nog fastnat för Karpathos och Kefalonia, men hittar inte riktigt ett hotell vi är säkra på... Vi har bara kollat på Apollo iofs, men vi vill nog satsa på charter-resa då vi är ganska "ovana" resenärer :o

Att åka båt är nog inga problem, bara det inte tar 6-7 timmar...

Nåt hotell att rekommendera? Resebolag?

Siri A
2008-05-26, 09:53
Naxos ligger 2 timmars båtresa från Santorini, dit det finns direktflyg. Härliga sandstränder och en mysig stad.

Hur länge ska ni vara borta?? Många tycker att det är för kort tid att bara åka en vecka om man har båtresa till ön, men det är en uppfattning som jag inte delar.

Vi2alltid
2008-05-26, 10:01
Naxos ligger 2 timmars båtresa från Santorini, dit det finns direktflyg. Härliga sandstränder och en mysig stad.

Hur länge ska ni vara borta?? Många tycker att det är för kort tid att bara åka en vecka om man har båtresa till ön, men det är en uppfattning som jag inte delar.

Naxos har vi oxå kikat på, lite dyrare att åka dit bara... Vi ska vara borta ca 1 vecka, Det finns alltså inte direktflyg till Naxos? Men två timmar med båt är ju inte så farligt!

Siri A
2008-05-26, 10:26
Naxos har vi oxå kikat på, lite dyrare att åka dit bara... Vi ska vara borta ca 1 vecka, Det finns alltså inte direktflyg till Naxos? Men två timmar med båt är ju inte så farligt!Nej, det finns inte direktflyg, men jag tycker inte att båtresan är speciellt ansträngande. Att åka själv är inte heller svårt. Vi tog 1 veckas flygstol till Santorini förra sommaren, och åkte sen vidare till Naxos. Bästa semestern ever!! :)

Vi2alltid
2008-05-26, 10:44
Nej, det finns inte direktflyg, men jag tycker inte att båtresan är speciellt ansträngande. Att åka själv är inte heller svårt. Vi tog 1 veckas flygstol till Santorini förra sommaren, och åkte sen vidare till Naxos. Bästa semestern ever!! :)


vilken del av Naxos var ni på? nåt hotell att rekommendera?

Vi2alltid
2008-05-26, 10:46
Och Samos har jag tittat på, till Votsalakia (http://www.fritidsresor.se/Resorts/Travel.aspx?id=16694&cat=2|277&entry=29&dest=18&city=165&type=cd)
Kan det vara nåt?

Siri A
2008-05-26, 10:51
vilken del av Naxos var ni på? nåt hotell att rekommendera?Vi bodde i Agia Anna på Studio Plaza! Utmärkt trivdes vi! Har du fler frågor kan du skicka PM. :)

giottoni
2008-05-26, 11:41
Håller med om att Naxos är fullkomligt underbart! Tänker Ni resa charter eller "på egen hand" ? I lugnt väder tar snabbåten från Santorini inte stort mer än 2 timmar, men blåser det upp kan man få räkna med att vänta på en större färja. Charterbolagen har egna båtar, men i hård blåst kan man ändå bli hänvisad till färjan som tar runt fyra timmar. Dessutom måste man räkna med att det kan vara väntetid . Min första charter till Naxos var INGEN organisatorisk höjdare! På bussen från flygplatsen meddelade guiden glatt att om ca 20 minuter går båten till Santorini, men ack så fel! Det hade börjat blåsa så istället blev vi avsläppta nere på hamnpiren o fick sitta där , utan någon ansvarig personal från resebyrån, i sandstorm 8 (åtta) timmar o vänta på en färja, därefter 5 timmar färjetur o vi var framme på Naxos 01.30 på natten! Dagen innan vi skulle åka hem fick jag av en händelse syn på guiden som meddelade att nu börjar det blåsa igen så packa omedelbart, vi hämtar om ett par timmar o åker tillbaka till Santorini redan ikväll för säkerhets skull...
Från Kl 22 till Kl 01 stod vi på Naxos hamnpir o väntade på färjan o när den väl kom så fanns det bara 3-manshytter så alla sällskap fick delas upp efter bästa förmåga, men vi kom i alla fall till Santorini i god tid innan planet skulle gå hem! Mycket strul, men Naxos var alldeles fantastiskt, fr. a stränderna vid Agia Anna o Agios Prokopios! Blev dock inte värre avskräckt än att jag reste tillbaka hösten efter (men med en annan researrangör...) o reser mer än gärna dit igen!

Vi2alltid
2008-05-26, 13:08
jag reste tillbaka hösten efter (men med en annan researrangör...) o reser mer än gärna dit igen!

får man fråga vilken researrangör du vill rekommendera? :P

nilam
2008-05-26, 13:58
får man fråga vilken researrangör du vill rekommendera? :P

Det är bara Apollo som har charter till Naxos.

Vidar
2008-05-26, 18:26
Et godt alternativ er Karpathos og hotelle Sound of the Sea. Jeg og min samboer bodde der i 2005 da det var helt nytt. Hotellet har pool, men ingen badestrand. Dette er ikke noe problem da man kan dra til veldig vakre strender rundt omkring på øya. Hotellet ligger skjermet fra trafikk og og støy, men kun en kort spasertur fra sentrum av byen Pigadia.

Karpathos er med sin natur blant de vakreste øyene jeg har besøkt i Hellas og passer utmerket for en romantisk bryllupsreise, men det finnes selvsagt mange gode alternativer.

Ønsker dere god tur!

Vidar

Ioslina
2008-05-26, 18:36
Att åka båt är nog inga problem, bara det inte tar 6-7 timmar...




De flesta resor med båt från Piraeus till öar som passar er tar nog 6-7 timmar och mer, så satsa på direktflyg tycker jag:rolleyes:

Siri A
2008-05-26, 18:50
De flesta resor med båt från Piraeus till öar som passar er tar nog 6-7 timmar och mer, så satsa på direktflyg tycker jagMen om man landar på en ö kan man ju åka båt därifrån också. Man måste ju inte åka från Pireus.

Elisabet
2008-05-26, 20:02
Jag väljer definitivt en ö med direktflyg eller ett ställe på fastlandet nära en flygplats, om jag bara har en vecka! Två timmar med båt låter lite, men i verkligheten går det betydligt mer tid till "ingenting". Väljer ni en ö med båttransfer så räkna med att så gott som hela första och sista dagen går till transport!

Katitzi
2008-05-27, 18:40
Jag tycker ni ska ta något av Jannes föslag, de är bra allihop tror jag. Ingen båttransport på någon av dom, vilket man nog ska ha i åtanke om man bara är borta en vecka. Undantaget kan vara öarna närmast Athen tex Poros (som är väldigt romantisk ;), men inte har så fantastiska stränder) eller Egina.
Hoppas ni får en härlig bröllopsresa!

Karin S
2008-05-27, 20:02
Var på Karpathos i september förra året och kan verkligen rekommendera ön. Vi bodde i Pigadia och därifrån tog vi lokalbuss till stränder som verkligen var något utöver det vanliga bl a Apela. Vi åkte med Ving (direktflyg) och bodde på Calypso Bay Apt, ett väldigt fräscht lägenhetshotell precis ovanför sandstranden. Hotellet har dock ingen pool, men eftersom vi föredrar havet så spelade det ingen roll för oss. 2-3 minuters promenad till buss-stationen där lokalbussarna utgick från, dubbelt så lång tid till ena änden av hamnpromenaden, gatorna ovanför densamma och därmed tillgång till många restauranger med massor av god mat. Kan rekommendera några om ni bestämmer er för Karpathos. Oavsett vilket hoppas jag ni får en underbar bröllopsresa, vi valde oxå Grekland för det ändamålet men det är ett antal år sedan nu (Rhodos den gången).bye_bye

Masse
2008-05-27, 21:53
Låter fint med bröllopsresa till Grekland. Jag har haft nöjet att besöka ett 20-tal resmål i Grekland, men eftersom smaken är olika är det vanskligt att rekommendera. Ni tycks ha hittat hotell på Karpathos som passar er smak. Alltid en fin början. Om hotellet ligger i Karpathos stad (Pigadia) så har ni också tillgång till ett urval av restauranger och annat som en småstad kan erbjuda. Stranden i stan är inget speciellt men med 20-60 min buss kommer man till härliga stränder på olika håll på ön. En del av stränderna håller jag som de bästa jag upplevt i Grekland. Råkar ert hotell ligga vid någon av stränderna så begränsas utbudet till några tavernor och ni har omvänd restid för att resa till stan på kvällen istället för att åka till stranden på dan. För mig kommer Karpathos med boende i Pigadia mycket högt upp på favoritlistan. Definitivt bättre än Lesbos enligt min smak. Åker till Karpathos igen i augusti. /Masse

Vi2alltid
2008-05-27, 22:06
Tack för alla svar, det verkar nog som att Karpathos är ett bra alternativ enligt er! Känns som att det blir dit eller möjligen till Halkidiki

Ett hotell i Karpathos som jag hittade till hyfsat pris heter Blue Bay, som verkar ligga i Pigadia. Vad tror ni om det?

Vad finns att se på Karpatha? Vi är visserligen lite sugna på att se droppstengrottor men såna finns väl inte där omkring?

Vi2alltid
2008-05-27, 22:12
jag kom på en till sak: finns det bilar/vespor lätt att hyra i Karpathos?

MaggieH
2008-05-27, 22:32
Jag tycker ni ska åka till Skopelos som är vårt bästa resmål. Du landar på Skiatos och får åka båt ca 1 timme. På Skopelos kan du få både finna stränder, pool på hotellet och lite sevärdheter. Icke att förglömma den svarta keramiken som är värd ett köp. Lagom stor ö fantastiska människor som överallt i Grekland. Men den har något speciellt! Många kyrkor att besöka tror det var minst 100 (ön är liten). Du kan åka buss till högsta punkten och kika över till Skiathos om du vill. Annars badbussar (trångt) eller hyra moped/bil. Av alla öar vi varit på är den den bästa!
Lycka till!

Elisabet
2008-05-27, 22:56
365 kyrkor lär det finnas på ön :)

Men några finkorniga sandstränder som Vi2alltid vill ha, finns det ju inte där. Men en vacker ö är det!

Jag måste få fråga om högsta punkten. Var ligger den? Jag har aldrig förut hört att man kan åka buss dit.

MaggieH
2008-05-28, 12:37
Fel av mig - inte högsta punkten utan längst norrut på ön - Loutraki. Den har en liten hamn med några fiskrestuaranger mm. Man kunde förstås åka båt dit också men buss var intressantare. Vi besökte också ett gammalt kloster med utsikt över Skopelos. Stränder finns det gott om och även sand vad jag kommer ihåg möjligen var det Limnonari. Man fick gå ner från vägen via en brant backe innan man såg stranden.
Ni kan också göra en utflykt till Alonisos med båt vilket tar ca 20-30 min kanske mindre. Där finns det sand i massor. En mycket fin liten ö där turismen inte tillåts öka (om inget har ändrats förstås). Verkar inte finnas några resor dit vad jag har hittat.
Visst tycker vi olika men bortsett från viss brist på sandstränder (som jag också vill ha) så uppväger allt det andra det.

Lycka till!

MaggieH
2008-05-28, 15:06
Fel strand den jag menade har sand heter Stafilos och inget annat!bye_bye

Vi2alltid
2008-05-28, 22:09
Nu har vi faktiskt bestämt oss för Karpathos!! Bokade idag...

Så nu kan ni väl tipsa oss om sevärdheter där isället! flabb_flab

ciakoohler
2008-05-29, 05:17
Grattis ni har gjort ett mycket bra val!!Eftersom ni tänkt hyra bil /vespa så har ni alla möjligheter att se denna spännande ö.Jag skulle köpa en E guide här på Kalimera .Där får ni med allt som finns att veta om ön.Härliga badstränder,mysiga små byar,oländiga vägar(inte så många),spännande natur osv i all oändlighet.Läs resebreven här,de speglar bra vad det finns för nånting att se.Kör runt och upplev själv.Ni kommer att bli stormförtjusta !!!

Vi2alltid
2008-05-29, 11:33
Grattis ni har gjort ett mycket bra val!!Eftersom ni tänkt hyra bil /vespa så har ni alla möjligheter att se denna spännande ö.Jag skulle köpa en E guide här på Kalimera .Där får ni med allt som finns att veta om ön.Härliga badstränder,mysiga små byar,oländiga vägar(inte så många),spännande natur osv i all oändlighet.Läs resebreven här,de speglar bra vad det finns för nånting att se.Kör runt och upplev själv.Ni kommer att bli stormförtjusta !!!


ÅH TACK nu känner vi oss ännu säkrare på vårt val! klapp_klap

Karin S
2008-05-29, 19:46
Kul att ni fastnade för Karpathos. Vilket hotell bokade ni? Väl där bör ni absolut inte missa Olymbos. Landvägen dit är nog fortfarande inte att rekommendera (var inte i farbart skick sept-07) men båtturen från Pigadia till Diafani där bussar sedan tar er till Olymbos är en härlig utflykt. Ni bör inte heller missa stränderna i t ex Apela (en av de vackraste i Grekland). Hyr bil el vespa, ta lokalbuss eller badbåt, det finns många möjligheter. Lefkos tvärs över ön hade oxå en fin strand (inte lika naturskön men ändå) och färden dit går via slingriga vägar genom några mindre byar så själva turen är oxå en upplevelse. God mat åt vi bl a på Syrtaki, Esperides och inte minst på Mikes (vår favorit). Däremot blev vi jättebesvikna på Sofias place vid hamnpromenaden som rekommenderades men inte alls var i nivå med de andra. bye_bye

Vi2alltid
2008-06-03, 11:55
Kul att ni fastnade för Karpathos. Vilket hotell bokade ni? Väl där bör ni absolut inte missa Olymbos. Landvägen dit är nog fortfarande inte att rekommendera (var inte i farbart skick sept-07) men båtturen från Pigadia till Diafani där bussar sedan tar er till Olymbos är en härlig utflykt. Ni bör inte heller missa stränderna i t ex Apela (en av de vackraste i Grekland). Hyr bil el vespa, ta lokalbuss eller badbåt, det finns många möjligheter. Lefkos tvärs över ön hade oxå en fin strand (inte lika naturskön men ändå) och färden dit går via slingriga vägar genom några mindre byar så själva turen är oxå en upplevelse. God mat åt vi bl a på Syrtaki, Esperides och inte minst på Mikes (vår favorit). Däremot blev vi jättebesvikna på Sofias place vid hamnpromenaden som rekommenderades men inte alls var i nivå med de andra. bye_bye

Hotellet heter Blue Bay och ligger intill nån sandstrand på 4 km som hette nåt på "Vont..." Det är ca 1 km till Karpathos stad. Ligger restaurangerna du skrev om i staden eller nån annan stans?
Olympos verkar helt klart vara en utflykt vi måste få in nånstans. Verkar dessutom vara lätt att ta sig runt på ön på egen hand med bil eller vespa - det passar bra!

Masse
2008-06-03, 22:20
Låter kul att ni är varma för Karpathos. Kanske ses vi där. Vi gör vårt andra besök under de två första veckorna i augusti. Erfarenheterna från förra besöket gör att det för oss blir några dagar med hyrmoppe runt ön. Stränderna Kyra Panagia och Apela som ligger en bit norr om stan får definitivt ett återbesök. De kan också nås med buss men mina nerver fixar inte buss på den branta rullstens-serpentinvägen till Apela så det får bli moppe dit. Dessutom är det där begränsat med solsängar så det är klokt att vara där tidigt eftersom stranden är sten. Men vilket vatten!!!! Kristallklart sist jag var där. Sedan blir det sol-o-bad-dagar på stranden Amopi som har två sköna stränder att välja på, den ena sand och den andra lite stenigare, och som man når med buss på c:a 20 - 30 min. Några droppstensgrottor har vi inte koll på, men det betyder ju inte nödvändigtvis att det inte finns. Byn Olympos på en bergstopp på norra Karpathos är ett av de mera kända utflyktsmålen. Smidigast med arrangerad båt/buss-utflykt. Vi upplevde att "krämar-verksamheten" i byn förtog lite av känslan, men visst är det en speciell och ganska unik upplevelse som är väl värd resan. Annars vet jag inte så mycket spektakulära sevärdheter utan det är lite moppeturer på ön som gäller förutom sol o bad (bör finnas rikligt i augusti) och sköna kvällar i en ganska behaglig liten stad med matställen av både turist-typ (ett par riktigt bra, t ex Land & Sea) vid hamn-promenaden och lokal enkel taverna-typ uppe i gränderna. Hoppas att ni får en trevlig och het tur till Grekland i augusti. /Masse

Nanny
2008-06-19, 15:00
Hej!
Vi har flyg till Aten, nu har jag läst så mycket positivt om Karpathos så jag undrar om det finns någon som vet om det är möjligt att ta sig med båt från Pireus.
Är det någon som vet om man kan åka till Karpathos med båt och hur lång tid tar det?

Hellen
2008-06-19, 18:01
Det går båt från Piraeus två gånger i veckan. Resan tar 22h:eek:
Titta på GTP.gr, där ser du hur båten går. Aten är inte det optimala stället att landa på om man vill till Karpathos, men det går.
// Helén

Anso
2008-06-21, 12:10
Janne hade förslaget om Parga också...
Det är ett härligt ställe, rätt så litet, men det finns ett bra utbud av restauranger och det skulle i mina tankar vara ett mysigt ställe att förlägga bröllopsresan på... Romantisk miljö, kuperat och väldigt fin natur runt omkring. Som sagt, mkt folk kommer ni nog inte undan någonstans under högsäsong, det var rätt så mkt folk när vi var där i början av augusti, men tycker ändå att Parga känns grekiskt och genuint på många sätt...

Hur som helst, vart ni än åker blir det säkert toppen!
Ha en trevlig resa!

Anso
2008-06-21, 12:12
Ooops, missade de senaste inläggen..
Ser att ni bokat redan! :o

Ha det så jättebra på er resa!! _B-anana