handdator

Visa fullständig version : Air Tours "snart" i konkurs??


FrazzeTiger2
2007-07-18, 15:43
Hej!

Fick nyligen veta att samtliga som bokat resa med Air Tours till Santorini 2 september, har blivit ombokade med Apollo istället. Har detta hänt några fler?? Vad är det som händer? Är de på väg att gå i konkurs eller? Har aldrig åkt med dem och efter detta vet jag inte om jag skulle våga.

MVH En trogen Apollo resenär, Annette

PO
2007-07-18, 16:26
Jag tror flygbolagen stuvar om oss lite då och då för att få max utdelning, vi skulle åka med Apollo\Novair till Karpathos den 20/9 men blev ombokade pga "bokningsläget" till den 22/9 nu med "Nordic Leisure" ett för oss helt okänt flygbolag.
Det visar väl sig väl om det är ett upp eller nerköp.

//PO

Elisabet
2007-07-18, 16:43
Hörde att Air Tours även har bokat om sina resenärer från Santorini till Stockholm den 23/9 till att åka med Apollo den 21/9 istället. Orsaken är få bokningar. Jag tror inte att det är ett tecken på konkurs utan snarare på gott företagsomdöme, för som PO säger så tjänar ju båda bolagen på att planet går så fullt som möjligt och förhoppningsvis håller det priserna nere även för oss resenärer.

anneli56
2007-07-18, 17:51
Även alla Apollos sommarens onsdagflyg till Kalamata är ombokade till lördagar och via Köpenhamn.

Anneli

KosAnn
2007-07-19, 11:23
Jag tror flygbolagen stuvar om oss lite då och då för att få max utdelning, vi skulle åka med Apollo\Novair till Karpathos den 20/9 men blev ombokade pga "bokningsläget" till den 22/9 nu med "Nordic Leisure" ett för oss helt okänt flygbolag.
Det visar väl sig väl om det är ett upp eller nerköp.

//PO

Nordic Leisure åkte vi med från Stockholm till Kos för 2 år sedan. Det var inte något av det fräschaste planen vi har åkt med precis. Planet var inte ens fullt så möjligheten finns att man kan bli ombokad från annat bolag. Inget tecken på konkurs för den sakens skull. :p
/Annika

Surfdude
2007-07-19, 11:36
Bekanta har precis fått veta att deras flygning med Airtours till Lefkas (Preveza) 23/9 är ändrad till 21/9 och nu via Zakynthos!

Kopplar man ihop denna info med det som Ni andra skrivit, så tycker åtminstone jag att det börjar lukta lite surt - konstigt sammanträffande annars att flera flygningar vid samma tidpunkt stuvas om.

Nej, jag tycker det verkar ligga likviditetsplanering och förberedelse till konkurs med mjuklandning bakom deras agerande! Detta beroende också på att flygningarna sedan tidigare uppgetts vara fullbokade!!

Jag instämmer med Annette och utfärdar en varning!

MIAS
2007-07-20, 10:32
I dag har Airtours 500 kr internet rabatt, i alla fall till Karpathos i September...400 kr billigare än i går. Hoppas ej på konkurs:o
Miabye_bye

Hellen
2007-07-20, 10:43
Här ligger en hel djurkyrkogård :eek:, rabatt på vilket pris kan man fråga sig, de har alltså höjt priset med 100 kr för att sedan ge 500 kr i rabatt.
// Helénbye_bye

MIAS
2007-07-20, 10:53
Nej,:) annars har de 100 kr i internet rabatt...

Miabye_bye

Yanna
2007-07-20, 20:23
Jag åkte med Nordic Leisure till Santo...och hem! Jag har aldrig åkt så bekvämt tidigare. Det var mycket plats för benen, planet verkade helt nytt, det luktade nytt. Kaptenen sa att planet hade byggts för Madrids fotbollslag och att idel andra celebriteter flugit i detta plan, men huruvida NL är konkursfärdiga eller inte har ju inte med den saken att göra, men otroligt skön flygning var det iaf!

Yanna som avskyr trånga flygplan!

Elisabet
2007-07-20, 20:50
Lite om Nordic Leisure:

Nordic Airways AB är ett svenskt flygbolag som äger bland annat Nordic Regional som kör olika inrikeslinjer bland annat i norra Sverige.

Under varumärket Nordic Leisure kör de charterflyg och leasar ut plan + personal till andra researrangörer, bland annat Detour.

Jag känner inte så många som har åkt med dem, men har bara hört gott av dem jag frågat.

bopia
2007-07-20, 21:02
Tur att vi bytte resebolag inför årets resa,vi blev så besvikna på Airtours ifjol och personalen ombord på Nordic Leisure var den sämsta vi träffat på.så går de i KK kommer vi inte att sakna dom.:mad:

Vi bokade med Apollo,där uppstod också problem.men de löstes till vår fördel,så nu får vi bara hoppas att inget nytt problem uppstår och att planet lyfter som bestämt den 25/8 kl.11,55 från Arlanda mot Kos, för nu längtar vi så tokmycket ner till Grekland.

Hoppas att alla som bokat resor kommer iväg utan problem.

bopia

Hellen
2007-07-20, 21:18
Nej,:) annars har de 100 kr i internet rabatt...
Miabye_bye

Jaha, ja då förstår jag, tyckte bara inte att ekvationen gick ihop riktigt.flabb_flab
Helénbye_bye

zappox
2007-07-25, 23:05
Någon som vet något mer om detta??

Tänkte köpa en resa av airtours men blir ju orolig av att läsa detta!

mvh martin

inkfish
2007-07-25, 23:26
Naturligtvis VET jag inget men: om jag var du skulle jag inte bli orolig. Ett samarbete som fyller planen är naturligtvis lönsamt för både Airtours och Apollo.

Ingerp
2007-07-26, 07:56
Jag vet heller inget om läget hos Airtours idag, men läste för en tid sedan om dem. Det som stod då var iallafall att deras likviditet var god.

Har själva flygit med dem ner till Rhodos i oktober 06 och maj 07. I oktober var det minst sagt "luftigt" i planet, men i våras "knökfullt". Kan ju tänka mig att slutet september är lite likt tidig oktober och att man därför gör ändringar.

Tilläggas måste, att bägge flygningarna har vart tillfredställande med mycket vänlig och trevlig personal som gjort det mesta för att uppfylla våra önskemål.

Cecilia
2007-07-26, 12:04
Är de på väg att gå i konkurs eller? Har aldrig åkt med dem och efter detta vet jag inte om jag skulle våga. MVH En trogen Apollo resenär, Annette

Innan alla halshugger mig ..... så vill jag poängtera att jag har ALL förståelse för att man så klart vill att allt ska kännas så tryggt och bra som möjligt när man lägger ut en massa pengar på sin semester. Men, var kommer denna, ursäkta, hysteri ifrån så fort det inte handlar om de tre charterjättarna? Nej, jag är inte sponsrad av Airtours (även om det kanske är lätt att tro det) ;) Däremot månar jag som regel alltid om alternativet till vad "alla" andra gör, en kontrast till majoriteten....

Läser på Airtours hemsida att bolaget är Sveriges femte största researrangör med cirka 1 miljon svenska kunder varje år. Airtours är svenskägt och såhär står det vidare på hemsidan - kopierar in:

Airtours har högsta kreditvärdighet enligt svensk och internationell standard. ”AAA-ratingen” är mycket svår att uppnå, och kontrolleras dagligen av oberoende part (Soliditet, D&B Sverige AB). Dessutom ställer vi för säsongen 2007 över 40 miljoner kronor i statlig resegaranti. Det betyder att vi har drygt 40 miljoner kronor på banken. Säkrade, för våra resenärers trygghet. Detta är helt i linje med hur vi vill agera som företag. När du väljer Airtours köper du inte bara en prisvärd resa. Du får också en solid och seriös researrangör ”på köpet”.

Kreditrating: AAA - Mycket god kreditvärdighet (Högsta kreditvärdighetsbetyget).
Källa: Kreditupplysningsföretaget Soliditet - oktober 2006.
Airtours innehar IATA-licens och resegaranti är ställd till kammarkollegiet (för år 2007 45 Mkr).


Jag reste med Airtours redan för fyra år sen, till Kreta och Rethymnon. Är ingen chartermänniska så det var i princip första gången jag testade charter. Blev otroligt nöjd. Snabb och smidig service. Vi landade före utsatt tid, transfern funkade utmärkt och hotellet var kanon. Priset var dessutom ett par tusenlappar billigare än t ex Apollo. Efter det har sambon rest med Airtours ännu ett par ggr, till Budapest bla. Vi bokade även flygbiljetter med Airtours till Aten förra sommaren när vi skulle båtluffa. Flera hundralappar billigare än både Fritidsresor och Apollo.

Så jag personligen skulle varmt rekommendera Airtours. Enda gången jag flugit med Fritidsresor, hade köpt enbart flygbiljett för ännu en båtluff, så var flyget försenat flera timmar .... Ja, jag är medveten om att det säkerligen finns en massa som bara har positiva erfarenheter av de tre charterdominanterna, och negativa upplevelser av Airtours - så jag poängterar att detta är mina högst personliga intryck! :)

Elisabet
2007-07-26, 12:24
Du blir inte halshuggen av mig i alla fall Cecilia. Tvärtom!! klapp_klap

Jag återupprepar också det jag skrev i ett tidigare inlägg: att ett bolag köper tjänster av ett annat bolag i samma bransch är inte ett tecken på förestående konkurs utan något som är mycket vanligt bland företag i alla branscher. Det tyder på att man har kontroll på sin verksamhet och arbetar med framförhållning.

Mamman
2007-07-26, 17:06
Jag har åkt med Airtous flera gånger och har alltid varit nöjd trots lite småstrul. Även denna gång har de ändrat flygtid på vår resa, hoppas att det inte blir nåt mer.......

/J.

Cecilia
2007-07-26, 20:13
Även denna gång har de ändrat flygtid på vår resa, hoppas att det inte blir nåt mer......./J.

Jag håller tummarna! Hoppas du får en underbar resa!
Själv så blir det inget Grekland för oss i år snyft_drop Däremot tre veckors flygluff i Sydostasien! Flyger nästa fredag till Bangkok och direkt vidare till Hongkong. Luff sen till Borneo. Vidare till Kambodja (Phnom Penh och Siem Reap) och Vietnam. Sen tillbaka till Bangkok och flyg mot Sthlm. Ska bli superspännande. Vi har bokat allt på nätet, både flygbiljetter och boende. Blir med andra ord inget Airtours denna gång ;)
Det enda som återstår är att boka boendet i Vietnam, i Saigon och på ön Phu Quoc, samt två hotellnätter i Bangkok.

Oj, spårade visst ur en hel del från trådens ursprung märker jag - sorry. Är bara så förväntansfull inför resan! :D

JoLo
2007-07-27, 03:13
Lugn,

JoLo
2007-07-27, 03:17
Lugn ni där . Att man åker med en arrangör har väl inte ycket med vilket flygbolag som transporterar oss. Vi åker med Sterling ut och med Apollo hem, men återresan flygs med SAS. Naturligtvis har man fyllt planen med kunderfrån olika charterarrangörer. Så har det väl varit länge, eller hur?

xenos
2007-07-27, 05:28
Vi åker med Sterling ut och med Apollo hem, men återresan flygs med SAS.

Blir inte det tre olika sträckor?
Ni kanske stannar i Grekland?
Grattis.

Lefteris

Frappe
2007-07-27, 18:01
Blir inte det tre olika sträckor?
Ni kanske stannar i Grekland?
Grattis.

Lefteris

Jag tror att JoLo menar att hon åker med Apollo som flygs av SAS! Så var det för mig när jag flög ner till Athen!

Camilla

anderssthlm
2007-08-05, 12:16
Gud vad alla yrar här!

- Apollo är en researrangör vars flygbolag heter Novair.
- Airtours är en researrangör som använder flera olika flygbolag.
- Nordic Leisure (Nordic Airways) är ett flygbolag som bl a flyger för Airtours, Apollo och Detur.

Har själv rest med Airtours och Nordic Leisure i sommar. Utresa med Nordic Leisure MD87 (besättningen kallade flygbolaget Nordic Airways trots att det stod Nordic Regional utanpå planet och Nordic Leisure på alla tavlor i terminalen). Inget att anmärka på förutom benutrymmet vilket i varje fall var bättre än på Mytravel och TUI. Hemresan skedde med den lyxmaskin som tidigare beskrivits i denna tråd. Det "nya flygplanet med massor av utrymme och skinnstolar byggt för Real Madrid". Flygbolaget var dock från ett flygbolag som heter FlyExcellence och inchartrat av Nordic Leisure. Detta flygplan hade nya stolar och mattor men i övrigt var denna bullriga kalla maskin säkert mer än 20 år gammal. Benutrymmet var super men då flygplanet bara hade 100 stolar istället för normala 165 så skulle antagligen biljetterna bli jättedyra om alla charterplan såg ut så.

Ägarna till Airtours har ett förflutet inom Apollo och ett samarbete på destinationer som säljer dåligt kanske inte är så otroligt? Airtours har som researrangör ställt resegaranti vilket garanterar hemtransport även om Airtours skulle gå i konkurs.

anneli56
2007-08-05, 12:43
Några av Apollos flyg flygs av SAS,
tex till Kalamata .
Anneli

Agda
2007-08-05, 14:41
Apollo använder sig av många flygbolag förutom sitt eget (NOVAIR), SAS, JETtime, Nordic Leisure mfl.

Siri A
2007-09-18, 21:58
Nordic Lesuire är ju det flygbolag som airtours använder...
(vet inte om nån har sagt det tidigare!?).
Men de verkar ha lite svårt att få planen fulla. Vi åkte till Santorini, men via Lefkas på hemvägen. Så de hade alltså slagit ihop resenärer som skulle till 4 olika orter; Santorini, Naxos, Lefkas och Parga. Det var däremot, ganska smidigt med mellanlandning faktiskt, skönt att sträcka på benen lite.... :D Att vi däremot var försenade 5 timmar är en annan historia, fast det är sånt man inte kommer ihåg sen.

Min uppfattning av det hela är att apollo ändrar sina priser ofta medan airtours bara sänker de som blir över. Ska man alltså ha billiga biljetter, bör man nog hålla utkik på apollos hemsida, men vi ville ha det lite praktiskt, så valde airtours, blev billigast så också...flabb_flab

Eva L
2007-09-18, 22:03
Naxos har ju ingen internationell flygplats så här landar alltid charterplanen på Santorini. Även Parosresenärerna landar här. Lefkas och Parga resenärerna landar i Preveza så det är ingen sammanslagning. Det nya är väl i så fall mellanlandningen ni fick göra i Preveza.

Eva

Siri A
2007-09-19, 16:33
ja, men även Lefkas/Parga resenärerna fick mellanlanda på Santorini fast på ditvägen... (åkte på samma plan som några vänner och de skulle till Lefkas). Men bytet gick snabbt och effektivt. flabb_flab