Visa fullständig version : Äta magert i Grekland
Finns det någon någonsin som lyckats med det? Jag har det i alla fall inte:o
Senaste resan kom ju mitt i mitt viktväktande och det tog mig typ två timmar att konstatera det jag egentligen redan visste: det här kommer inte att gå, ät och var glad.
Så det gjorde jag och kommer att göra det igen. Men jag undrar ändå, av ren nyfikenhet: skulle det gå att äta vettigare? Och hur kan det finnas en enda smal grek?:o
Framförallt blev jag trött på all olja som allting badade i. Visserligen är olivolja bra fett men det är likförbannat FETT som man går upp av, även om kärlen inte tar lika mycket skada.
Jag har också funderat lite på detta att äta nyttigt, i vårt fall enligt GI-metoden. Jag undrar om det kommer att gå, kommer man att orka leta? Kommer vi att lyckas med att håll nere "det vita", dvs socker, vitt bröd, potatis, ris? Här hemma kan vi ju ta fullkornsprodukter, men inte på grekiska restauranger. Det vita brödet måste man ju bara ha till tzatsikin, eller hur?
Mycket av det goda är ju friterat eller ofta panaerat som tex ostbollar och saganaki. Men jag tror att jag kommer att äta med gott samvete och sen ta nya tag här hemma!
Jag undrar om inte GI är lättare! Ris och potatis och sånt kan du ju utesluta, det svårare är nog brödet. Fett får du mer än du någonsin kunnat önska:D, och kött kan du ju välja.
En helt okej GI-måltid vore sånt som man brukade äta på Under the trees på Karpathos - sallad, enkla grillspett utan tillbehör, friterad zucchini osv.
I den här vämeböljan som var där nere så var det nog inte svårt och hålla vikten:o
Det var väl bara sallader och dricka som gällde.
Flickorna i familjen åt första lagad måltid efter en vecka på KarpathosAng_elx
Dom pengarna som sparades på det viset gick väl till och betala AC på hotellet:o
Riittabye_bye
Jag gick upp 2 hg på min semester på tre veckor. Åt inte mycket bröd det gör jag nästan aldrig. Föredrar hårt. Valde ställen med mindre olja i maten där det var möjligt.Ex på Folegandros valde jag oftare ett ställe med den kanske bästa maten och mindre olja. Julia på Honeymoon slösar inte heller med den. Jag gillar långkok, grönsakrätter, rätter bakade i ugnen och sallad. Åt frukost frukt och yoghurt, lunch minst två rätter samt middag två eller tre rätter. Drack vitt vin varje dag några få drinkar per vecka. Ett par öl i veckan. Dricker inte cola annat än undantagsvis men det gör jag inte hemma heller. Ingen sötad juice bara färskpressad, iste, bergste och kaffe ibland. Promenerade mycket gissningsvis totalt mellan 5-7 km per dag. Fanns lata dagar men dagar med längre sträckor. Har aldrig klarat att hålla vikten så bra tidigare under en Greklandsresa.
Eva
Åt inte mycket bröd det gör jag nästan aldrig.
Jag ska också dra ner på brödet - jag tycker ändå inte att det är lika gott längre! Finns det inga vedeldade ugnar kvar på bagerierna i ö-världen längre?:o Det fanns när jag började åka, numera får man lite väl ofta bake off-liknande bröd.
Mina frukostar var supergoda under senaste resan:
* kaffe
* bröd med lågkalorimjukost
* stor nyskuren fruktsallad på t ex melon, apelsin och persika - med en halv burk 2-procentig yoghurt över.
Underbart gott och höll mig mätt ända fram till sen lunch, ibland så sen som vid tretiden:)
Har för några veckor sedan avslutat min praktik på en Coronary Care Unit som endast tog akuta hjärtattack patienter.
Efter deras behandling fick de gå igenom en cardiac rehabilitation session där diet och annat diskuterades. Vad dietisten och rehabilitation-systern sa om och om igen att den bästa dieten för att undvika hjärtporblem är 'the mediterranean diet'.
Är det inte underligt? Kan själv känna att jag äter 'onyttigare' i grekland när man är hemma hos någon eller på restaurang än när jag själv lagar mat vilket kanske har med generöst med olja etc och även allt detta vita bröd som äts hela tiden.
Är det bara mitt intryck eller är den grekiska maten mer fokuserad på protein och grönsaker än kolhydrater som kanske är fallet i norra europa?
Ååååhhh, längtar efter min kära nounas soupa fakis!!!! Yumyum
Wardakis
2007-07-01, 15:39
Jag gick ner 10 kg när jag var på Kreta 6 månader.
1. Drack mycket vatten.
2. Åt mycket sallad, lax, lamm och kyckling, skippade potatis.
3. Horta ett par gånger i veckan.
4. Åt lite nötter och mycket frukt.
5. Minst en timmes promenad varje dag.
Som sagt -10 kg och som sköterskan uttryckte det "oförskämt bra värden" vid den årliga hälsokontrollen.
Gunilla (skulle behöva en 6-månadersvistelse igen)
Jag tror inte något land har restaurang/taverna mat som är OK om det inte ska kosta skjortan. Att byta ut en måltid med sallad gör bara att man blir hungrigare till nästa måltid. Man behöver hela kostcirkeln varje måltid.
Jag går alltid upp i Grekland, en orsak är all frappedrickandet, sacketterna är inte lösliga i kallt vatten så det blir socker istället. Att beställa in sallad till varje måltid blir dyrt då portionen alltid är för 2 och jag betalar alltid allt själv (gossen har ännu ingen egen inkomst och gillar inte heller sallad).
birgitta
Bon - jag som reser ensam har också problem med salladen! Det blir jättedyrt om man alltid vill ha en till maten, vilket jag egentligen vill.
Jag löser det ibland med att beställa bara tomat/gurksallad, då lyckas jag åtminstone peta i mig allt jag betalar för och slipper feta och oliver som ökar priset.
Har också försökt äta enbart sallad till lunch men det räcker inte, då måste jag äta middag tidigare än jag vill. Jag vill äta såpass rejäl lunch att jag inte behöver äta middag förrän bortåt 22 för jag gillar de långa sköna tidiga kvällarna innan maten - och på omelett håller jag mig mättare fram till middagen. Grekiska omeletter kan också vara helt ljuvliga, om de är gjorda med lite känsla.
Omelett är bra GI-mat, och du har nog rätt Ink, GI är nog lättare att hålla än Viktväktar-diet. Grönsaker, bönor, nötter, kött. Mycket vatten, lite vin. Lagom med frukt, en glass ibland... det är ju semester.
Om man är vrålhungrig, så proppar man i sig för mycket och kanske oförnuftigt, små mellanmål är klokt. Vi får se hurdan aptit man har i värmen...
När jag gör viktväktaromelett gör jag den på 1 ägg, 1 äggvita, 1 msk vatten.snyft_drop
Gissar att många av de omeletter jag fick på Karpathos var gjorda på 2-3 hela ägg och grädde - helt fantastiskt goda, naturligtvis. Äggen kan vara SÅ goda i Grekland.
De bästa var en knallgul med tomat, ost och paprika på Kasos och en riktigt krämig med tomat, feta och paprika på Olive Garden i Kyra Panagia.
Medelhavskosten är jättebra problemet är bara att grekerna delvis övergett den samt på grund av bättre ekonomiska möjligheter fått smak på snabbmat och allt för mycket mat. Kommer att visa sig i framtida medicinska problem.
Stor mängd grönsaker, lök och örter, rent kött i lagom mängd, fisk, kyckling, olivolja och måttligt med vin mår de flesta bra av. Förr lagade grekerna potatisen i ugnen eller i grytan med resten av måltiden idag är det fritösen som gäller. En av mina hyresvärdinnor berättade att de börjat använda andra oljor och att margarinanvändningen ökat dramatiskt. Samma sak sa en värdinna förra året. Hon uppskattade inte nymodigheterna.
Eva
Finns det omeletter på tavernorna? Har aldrig tänkt på att beställa det till lunch. Den magraste maten i Parga är hos Christos på Piso Krioneri om man går in i köket och ser vad mamma taverna har gjort för dagens, ofta är det de där härliga grytrörorna som aldrig står på matsedeln utan grekerna "bara vet" att det finns och beställer. Ofta med mycket grönsaker och man kan också peka på den kokta potatisen istället för pommen.
birgitta
O ja, det finns. Ibland står det på menyn, gör det det inte så frågar man och då fixar de i regel en i alla fall. Kan bara påminna mig ett ställe under de senaste fem-sex resorna som inte kunde fixa en omelett för att de inte hade ägg hemma.
Men annars gör de en omelett utifrån dina önskemål och de blir oftast godast. Om de står på menyn kan de vara lite bleka ibland, med pressad skinka och en ostskiva på och pommes frites vid sidan - men ofta blir de makalöst goda.
Min favoritomelett innehåller lök, lite tomat, potatis, basilika och fetaost.
Eva
Jag är själv viktväktare och ja... det är som sagt omöjligt att räkna points. Jag tänker som så här att jag har semester och då menar jag även i det avseendet. Jag har försökt men konstaterar att man går upp i vikt oavsett om man rör på sig... Jag tänker alltid att jag skall ta nya tag när jag kommer hem och det fungerar alltid lättare
Jag är inte viktväktare men försöker äta sunt med mycket frukt och grönsaker och en del motion. Fungerade bra för mig så visst går det. 2 hg är ju lika med plus minus noll.
Eva
Jag vill också äta sundare än jag gör i Grekland även om det inte syns så mycket på vågen.
Vad gäller vågen är jag helt perplex just nu, jag svullade ju som en svensk gris i 14 dagar med olja, friterad mat, mycket kolhydrater, öl och vin varje dag, ingen fysisk ansträngning osv... Sen väntade jag tio dagar efter hemkomsten innan jag gick och vägde mig. Då hade jag bara gått upp 0,8 kg:confused:
Och i dag, en vecka senare, då jag känner mig alldeles svullen pga hormoncykeln, har jag gått ner samma 0.8 igen. Så på bara två veckor efter resan står jag på samma vikt som när jag åkteklapp_klap
Fast jag skulle alltså vilja äta sundare i alla fall, får spader på all olja:(
Har med intresse läst det som skrivits i denna tråd och har en fråga. Vad är horta? Har minsann aldrig hört talas om det och skulle gärna vilja veta mer innan jag beställer in dylikt.
Kicki
Det låter jättegott, jag som älskar spenat. Det skall jag testa så snart jag får tillfälle.
Kicki
Har just pratat med min sambo som lät meddela att horta kan vara olika gröna blad men att det bland annat kan vara spenat eller maskrosblad!
Bara som lite kuriosa sådär.
Tänk inte så på semestern för guds skull! ;) Man lever bara en gång! Mia zoi!!!
_B-anana_B-anana
Ioannis
För mig är nyttig mat också god. Saknar inte mängder av olja. Snabbmat och pommes frites äter jag inte gärna varken här hemma eller i Grekland. Fräscha sallader, mycket frukt, ett glas gott vin, en vällagad kötträtt, någon av alla de grekiska smårätterna. En bit god får eller getost några oliver där är lyckan gjord. Älskar ungsbakade grönsaker. Kokt zucchini med kokt potatis ljuvligt kryddad och med citron. Ungsbakad get och massor av annat gott. Om det sen innebär att vågen inte står på + 4 kg när jag kommer hem så är det ännu bättre. Är över 50 år och vet hur svårt det kan vara att gå ner dessa extrakilon som snabbt försvann för 20 år sedan så nog förstår jag den som vill akta sig för extrakilona under semestern.
Eva
Elisabet
2007-07-04, 09:02
Det är ju just för att man bara lever en gång man ska tänka på sin vikt och hälsa! Allt är ju mycket roligare när man mår bra.
Men att hålla vikten i Grekland har jag aldrig upplevt som något problem. Jag rör mig mycket där, det är väl kanske därför. Hemma däremot är det betydligt svårare.
Tänk inte så på semestern för guds skull! ;) Man lever bara en gång! Mia zoi!!!
Men nyttig mat är GODARE för mig. Faktiskt. Oavsett vad jag väger. Att dränka maten i olivolja är inget självändamål.
Mia zoi - och förhoppningsvis lite längre;)flabb_flab
Om man kan undvika att gå upp våldsamt mycket genom att välja ett nyttigare alternativ - fortfarande god, men nyttig - så är det skönt att kunna behålla sin vikt som man kanske har kämpat för att få ner. Varje hekto ner kräver ju lite jobb, motion och vaksamhet med vad man stoppar i sig. Det känns dumt att förlora det på kort tid genom att "släppa alla hämningar" och vräka i sig onyttig kost...
På tal om "att dränka i olja" - har ni testat att doppa gott bröd i god olivolja? Det är så gott, så det måste nog vara nyttigt Ang_elx.
Admirala
2007-07-04, 15:21
Det går jo an å be om å slippe å få dressing/olje på salater også. :)
Jeg har gjort det én gang (dårlig samvittighet pga et ENORMT måltid dagen før, ville bare ha en lett salat til lunsj). Og selv om jeg fikk kommentarer både fra grekerne rundt bordet og kelneren, ble salaten servert uten olje.
Ellers så har jeg skrevet en novelle om det å spise magert i Hellas, som jeg skal legge ut på bloggen min i løpet av kvelden. Vel, novelle og novelle, det er rett og slett en beskrivelse av et måltid jeg hadde sammen med en gresk venn som hadde besluttet at han trengte slanke seg. En novelle fra virkeligheten :D
Det går jo an å be om å slippe å få dressing/olje på salater også. :)
Det har jag faktiskt gjort ibland, förr om åren. Bättre att själv få välja mängden.
När jag började åka till Grekland fick man alltid salladen utan olja och vinäger, det fanns på bordet i stället. Numera tycker jag att salladen är mer och mer helt klar när den kommer in, det går väl fortare så. Fast bättre blir det inte:(
Ullis 69
2007-07-11, 12:09
Mina frukostar var supergoda under senaste resan:
* kaffe
* bröd med lågkalorimjukost
* stor nyskuren fruktsallad på t ex melon, apelsin och persika - med en halv burk 2-procentig yoghurt över.
Hmmm, jag misstror dig inte..men jag måste nog ge mig in i denna tråd och förstöra _B-ananaallt om GI och försök till bantning (vilket jag försöker med hemmaflabb_flab).
På vår senaste resa bestod vår frukost av:
Självklart kaffe
Nybakt bröd med mjukost (ingen lågkalori), tomat och lök
Fet yoghurt med honung (inte i mängder men ändå)
Och avslutades varje dag med en stor munk-aktig grej, doppad i choklad och fylld med någon chokladsmet!!! :p
Varje dag försökte vi gå förbi men de var så himla goda och jag tänkte ofta..nej..men det blev alltid ett ja, för jag mådde ju så bra av det! :D
Jag älskar den Grekiska matkulturen och kan inte tänka nyttigt, det går bara inte!! (Vill inte heller för den delen ;))
Tjohopp// Ullis som äter mycket och onyttigt i Greklandklapp_klap
Fast jag kör inte GI, i så fall hade jag glatt stoppat i mig så mycket fett som möjligt;)
Choklad till frukost låter extremt osunt i mina öron - och jag skulle föredra fruktsallad även om jag inte ville gå ner ett gram!
Ullis 69
2007-07-11, 12:16
Choklad till frukost låter extremt osunt i mina öron - och jag skulle föredra fruktsallad även om jag inte ville gå ner ett gram!
Osunt i mina öron med flabb_flab men guuud så gott!!
Jag är STOR chokladfreak (dock aldrig i Grekland där jag inte får sötsug, av nån anledning).
Men jag skulle inte tycka det är gott vid frukosten! Då behöver jag ingen sockerchock, jag äter hellre fil, smörgås osv.
Admirala
2007-07-11, 12:51
Magrest blir det jo med gresk frokost: Sigaretter og kaffe _B-anana
Sunt, derimot....
I Grekland äter jag allt som kommer i min väg och motionerar enbart med hjälp av moped men går inte upp i vikt, äter jag lika ohämmat i Sverige så kommer kilona med full garanti. Det måste vara Ouzon, Retsinan och Värmen som gör skillnaden. Affärsidé: Banta med ORV-metoden! Köp ut några flaskor och vrid upp termostaten. Funkar det så sänd mig en slant.
//PO
Grekisk lågkalorifrukost från Kalymnos.
http://www.kallekung.nu/po/copper/albums/Kalymnos%202004/normal_P9201672.JPG
Jag är STOR chokladfreak (dock aldrig i Grekland där jag inte får sötsug, av nån anledning).
Konstigt så är det för mig också. Under årets resa åt jag apelsinkaka uppe på det läckra caféet i Chora på Sikinos en gång och chokladtårta en gång på en av favorittavernorna i Chora på Folegandros. Hemma blir det tyvärr fika på jobbet betydligt oftare än två ggr på tre veckor. Visst jag glömde att jag åt Lokomades en gång! flabb_flab
Både apelsinkakan och chokladtårtan spelade i en egen bakverksdivision. Helt otroligt gott och inte så sött som det vanligtvis är i Grekland. Skulle dock aldrig klara av att börja dagen med dessa bakverk.
Eva
Skulle dock aldrig klara av att börja dagen med dessa bakverk.
Eva
En icke Greklandsvan i bekantskapskretsen äter rejäla frukostar av det sundare slaget, så han gnölade över allt vitt bröd när han hamnade på fint hotell i Aten. Frukostbuffén var jättebra, men han saknade grovt bröd.
Fast en morgon fanns det riktigt brunt bröd! Glad i hågen tog han en skiva, fick besvär med att smöra den visserligen men sen tog han ett rejält bett. Och kunde konstatera att det var mjuk pepparkaka han smörat:D
Och jag som åt honungs-dränkta donuts till frukost i höstas när jag var på Tilos...
GOTT var det! :) Marie
Ullis 69
2007-07-13, 20:11
Och jag som åt honungs-dränkta donuts till frukost i höstas när jag var på Tilos...
GOTT var det! :) Marie
Vad skönt att jag inte är ensam om mina "osunda" frukostar i Grekland!!:p
Samtidigt är vi ju alla olika och mår olika bra-dåligt av sånt här osunt!!
Tjo hejsan sa! //Ullis
I Grekland går jag alltid ner i vikt:) och det beror nog på att i Sverige käkar jag godis, bullar mm. Inget godis sug i Grekland alls. Äter ofta en sallad till lunch, får i mig en massa frukt, och måltiderna är mer "rena" inga såser mm. Grillad fisk, kött, kyckling, horta, sallad, ungsbakad potatis med olja och citron istället för friterad. Jag dricker mycket vatten vilket jag inte gör i Sverige, och trots att det slinker ner någon Mythos eller vin varje dag :)
Bröd äter jag till maten men framför allt till salladen, måste doppa i oljan!
Fast en del handlar det nog om att jag äter minst 3 mål om dagen, i Sverige blir det lite hipp som happ "hinner" ofta inte med lunch, eller sitter i bilen mellan kundbesök etc och då blir det någon korv, macka etc. Så helt klart i Grekland äter jag mer balanserat och nyttigt!
Camilla
Vad dietisten och rehabilitation-systern sa om och om igen att den bästa dieten för att undvika hjärtporblem är 'the mediterranean diet'.
Jag undrar hur många av alla de turister som besöker Grekland varje år äter 'the mediterranean diet'. ?
Jag tror att de flesta äter typisk 'taverna-mat', tex. Saganaki, souvlaki, biffteki, grekisk sallad, tzatziki, pommes och alla andra sorters mat som är friterade som tex ostbollar, squash plättar osv. Rätta mej gärna om jag har fel!
Det enda av de få rätter som jag har räknat upp som kan tillhöra 'mediterranean diet' skulle vara den grekiska bondsalladen.
Min svärmor som verkligen känner till det grekiska köket brukar berätta om den traditionella maten och hur nyttig den är. Då menar jag inte 'taverna-mat'.
Är det bara mitt intryck eller är den grekiska maten mer fokuserad på protein och grönsaker än kolhydrater som kanske är fallet i norra europa?
Ja, om man äter hemlagad grekisk husmanskost. Vi äter ofta chorta, linsgryta, bönsoppa, bönsallad, kåldolmar, fisk och olika sorters ugnsrätter. Vi äter sällan kött, men om vi gör det blir det oftast lamm eller killing. Hemma hos svärmor bjuds sällan på godis eller bakverk men istället mycket frukt och grönsaker och nötter. Vad gäller bröd, tycker jag att det blir för mycket ibland men det används som ett redskap att doppa i röror eller olja.
Jag undrar hur många av alla de turister som besöker Grekland varje år äter 'the mediterranean diet'. ?
Vi äter ofta chorta, linsgryta, bönsoppa, bönsallad, kåldolmar, fisk och olika sorters ugnsrätter. Vi äter sällan kött, men om vi gör det blir det oftast lamm eller killing. Hemma hos svärmor bjuds sällan på godis eller bakverk men istället mycket frukt och grönsaker och nötter.
På mindre öar går det att få den mat du räknar upp. Äter själv nästan aldrig bifteki, tzatsiki och helst inte pommes heller. På Folegandros serverades mycket ungsrätter av kyckling, killing och lamm, böngrytor, briam, chorta och rödbetor etc. Det var bara bönsoppan som inte gick att hitta. Den som vill ha bra grekisk mat bör absolut besöka den ön.
Eva
Det där med att sötsaksbehovet inte infinner sig i Grekland passar inte in på mig. På kvällen vill jag gärna ha lite baklava med vaniljglass. Mmmm.....
Eller till stranden; en chokladcroissant. Ännu mer mmmm..... Fast konstigt nog så går jag inte upp i vikt efter en Greklandsresa. Tur är väl det.
Det kommer även in ganska mycket god frukt däremellan förstås, men att helt avstå från onyttigheter? Nej, det fixar inte jag. :p
/Annika
Jag läser inläggen om mat, mager mat, nyttig mat, mm i den grekiska världen. Varför tänka kalorier hela tiden när man har semester och ska må gott? Det gör inte jag. Men klarar att leva rätt nyttigt ändå. Det går av bara farten eftersom jag gör det hemmavid. Det finns så mycket goda frukter och grönsaker därnere i Grekland så det är inga problem. Och lite onyttigt måste ju få slinka ned också. Annars blir det så tråkigt. Och inte har jag dåligt samvete för det heller. Om man äter en blandkost på ett förnuftigt sätt och struntar i snabbmaten så är det inga problem. Om man dessutom rör på sig en del så försvinner en del av det extra man stoppar i sig. Och åtminstone jag går rätt långa sträckor när jag är på Kreta. Bästa sättet att upptäcka saker och ting tycker jag. Hemma är det promenader i skogen som gäller. Just nu svamppromenader.
Ät förnuftigt och må gott i själ och hjärta.. säger Monica
Vissa saker som briam, kokt zuuchini, kokt potatis och ungsbakade rödbetor är ju både nyttiga och väldigt goda medan andra som pommes är både dåliga och onyttiga så ibland är valen väldigt enkla och kanske de då också sammanfaller med lämplig kalorimängd.
Eva
. Varför tänka kalorier hela tiden när man har semester och ska må gott?
Men jag skrev ju i startinlägget att det var precis det jag gjorde. Jag åt och mådde gott. Men jag är ÄNDÅ nyfiken på hur man kan äta magert i Grekland.
Elisabet
2007-07-25, 11:08
Många människor måste tänka på kalorier just för att må gott.
Jag tänker inte på kalorier i den bemärkelsen att jag låter bli att äta saker som jag skulle vilja äta, men om jag åt mer sött och fett än jag gör så skulle jag garanterat inte må bra.
Så uttrycket "Tänk inte på kalorier utan må gott" förstår jag inte alls. Det är ju precis tvärtom det fungerar!
Jag håller med dig om det. Man kan ju dessutom vara väldigt intresserad av matens sammansättning, vad man petar i sig och hur det påverkar.
Just nu är jag naturligtvis ovanligt intresserad av sånt eftersom jag håller på med viktminskning - och naturligtvis försvinner inte det intresset för att jag hamnar i ett annat matsammanhang, som i Grekland.
Jag har alltid intresserat mig för mat och under min studietid ledde det intresset till att jag ferie och sommarjobbade som dagiskokerska på ett par ställen där halvfabrikat nästan inte existerade. Otroligt intressant jobb även om min yrkesbana blev en annan. Mat är för mig väldigt viktigt och vad förenar människor mer än att mötas över en god, vällagad och vacker måltid.
För mig är nästan alltid god mat nyttig mat även om det finns en del saker mindre nyttiga saker som jag njuter av ibland ex våfflor med hjortonsylt och grädde eller en hemlagad persikopaj. Mycket av det vi gillar lär vi oss att tycka om just därför är det så viktigt att barn och ungdomar serveras bra, god och näringsriktig mat. Talesätt som att man ska leva också förstår jag mig inte alls på eftersom jag sätter likhetstecken mellan bra mat och livet.
Eva
Jag tror att det just är fettet i maten som gör att många här (jag med) har mindre sötsug i Grekland.
Jag gick inte upp ett dugg på 12 dagar nu i Juli - har annars problem med vikten och går lätt upp.
Detta trots onyttiga frukostar på altanen, fetyoghurt (med mycket frukt) vitt bröd, ost (packar osthyvel) och ibland liten "bulle" från bageriet (inte hela sötsuget försvann Ang_elx)
Lunchen oftast matsäck i form av fettdrypande spenatpaj eller enklare som Gyros Men detta fett gör att man håller sig mätt! och inte glider förbi någonstans och köper godis på eftermiddagen...
Till middag på Taverna käkar jag oftast kokt typ Kleftekio (lammkött ugnsbakat i smörpapperknyte) därför att jag oftast tycker att man får mer vällagad mat om man inte beställer turiststandard.
Helt enkelt, om man räknar kalorierna på mina måltider är det säkert mer än här hemma, Men jag äter inga söta mellanmål förutom frukt (och kanske glass ett par gånger per resa) Det säger en del om hur jag borde bete mig här hemma :o
/Marianne
Godmorgon, grillat lamm, grillad kycklingfilé, sallad utan feta och utan olja.
Be om citronklyftor och ev lite tzatziki på sidan. Mkt bra mat!!
Grillad fisk.
Bekri meze utan ost, kött i tomatsås blir det då :)
Olika ställen har husets sallad, dvs grönsallad, tomat, gurka paprika, ägg, tonfisk och oliver. Be att få salladsdressingen på sidan och några citroner istället.
Ett tips från ngn som inte bantar men inte gillar för mkt av det goda heller.
Och det vita brödet, ja......är det semester så är det Ang_elx
Må fint/Ewa
Av en ufoklaring grunn tappar jag vikt i Grekland. Alkoholholdig drikk hver dag ( i motestning til hjemme)- dvs. en pils til lunch og før middag om kvelden. Ofte ett glass eller to med vin utpå kvelden. Frokost er frukt, appelsin el fresh orange juice. Mye vann - herregud, var varmt det er, 6 liter er minimum i løpet av en dag, lunch (gjerne fisk) og middag om kvelden (lam eller gjerne fisk, uten brød). Generelt mye mer fettholdig kost enn normalt. Uforklaring at vekten går ned- men så går den jo opp ! Med te og kaffe og karbofattig mat. Sånn bare er det.
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.