Hej,>Kallithea, undrar lite om hur du
>anmälde dig och så och
>vad kursen kostade sammanlagt?
Det enda fungerande sättet att anmäla sig var, åtminstone då jag läste, att åka till universitetet och anmäla sig på plats. Det gäller att vara ute i god tid eftersom det mesta tar mer tid att ordna än man räknar med. Jag hade också anmält mig hemifrån Sverige till universitetet i Thessaloniki och visst blev jag antagen, men svaret kom flera veckor försent.
Kursen kostade då, som jag skrivit i mitt inlägg ovan. Det tillkom i princip inga övriga utgifter.
>Var det en bra lärare etc?
Jag tyckte att lärarna var mycket bra, däremot var standarden på universitetsbyggnaderna mycket sämre än här hemma i Sverige. Exemplevis var det rätt kallt i klassrummen och toaletterna var både smutsiga och saknade papper.
>Försökte hitta Zougrafou på internet
>men misslyckades.. Finns det kanske
>flera universitet att välja mellan
>eller är det bara ett?
Jag har inte heller hittat någon sajt. När jag läste fanns det bara Zougrafou som hade grekiskaundervisning (på universitetsnivå) för utländska studenter. Zougrafou tillhör "filologia", institutionen för litteratur.
>Sen undrar jag lite hur
>du gjorde med boende..
Jag hade en grekisk pojkvän så jag bodde med honom och hans bror. De andra tjejerna jag umgicks med på universitetet befann sig i liknande situationer och bodde antingen med sina pojkvänner, sina pojkvänners familjer eller hos exempelvis sin mormor. Jag har inga bra tips om hur du ska få tag på bostad. Det är ganska svårt i Aten, men jag vet att det fanns de som bodde i studentbyggnader. Däremot kan jag föreställa mig att standarden på den typen av boenden inte är den bästa.
Lycka till och fråga gärna mer om du undrar något!
MVH
Kallithea